Anasayfa > ZEYTİN YAĞI > Zeytinyağının Bebek Sağlığına Etkileri

Zeytinyağının Bebek Sağlığına Etkileri

Hepimiz çocuklarımızın sağlıklı bir şekilde büyümesini isteriz. Bunun için her şeyi en ince ayrıntısına kadar irdeler, en doğru seçimi yaparız. Bu bağlamda bebek sağlığı noktasında doğal ve organik gıdaları tercih ederek onların sağlığını korumayı amaçlarız. Bebeğinizin nasıl beslendiği onun büyüme ve gelişiminde önemli bir yer tutar. Bebek beslenmesi ve sonrası dönemdeki çocuk beslenmesi, yaşam boyu sağlığı etkileyen önemli adımlardır. Büyüme ve gelişmenin en hızlı sürdüğü yaşamın ilk yıllarındaki doğru ve doğal beslenme çocuğun gelecek yıllardaki sağlık durumu ile doğrudan ilintilidir. Bebeklerde ilk 6 ay anne sütünün mucizevi bileşimi ve geliştirici etkisinden sonra yavaş yavaş tamamlayıcı besinlere geçilir.6’ncı aydan sonra anne sütü veya devam sütüyle beraber tamamlayıcı besinlere geçerken, yeni başlanan farklı her besin sindirim sistemine tek tek tanıtılmalıdır çünkü minik bebeğin beslenme alışkanlığı bu evreye kadar sadece anne sütüne alışkındır, onu tanır. Ek gıdaya geçişle beraber meyveler, yoğurt, sebze derken zeytinyağı anneler tarafından genelde ‘enerji verici’ etkisi düşünülerek bebek beslenmesine ekleniyor. Ancak zeytinyağının bebek beslenmesindeki yeri sadece enerji verip büyümeyi sağlamasıyla sınırlı değildir. Bebek beslenmesinde zeytinyağının önemi bundan çok daha ileridedir.

 

 

Bebekler için zeytinyağının faydaları saymakla bitmiyor!

Zeytinyağının uzun süreli ve kısa süreli olmak üzere bebeğinize birtakım faydalar sağlar. Uzun vadede bebeğinizin kötü kolesterolünü düşürmeye, iyi kolesterolünü yükseltmeye yardımcı olacak tekli doymamış yağ asitlerinden oldukça zengindir. Zeytinyağı özellikle oleik asitten zengindir. Oleik asitse bebeğin büyümesini ve beyin gelişiminin desteklenmesini sağlar.Zeytinyağı, astım gelişimini önleme veya şiddetini azaltmaya yardımcı olan anti-inflamatuar özellikler taşıyor. Aynı zamanda antioksidan olduğu için kansere karşı da koruyucudur. Zeytinyağı kendi yapısında antioksidan vitaminlerden olan E vitaminini içerse de besinlerle alınan yağda eriyen vitaminler olan A,D,E,K vitaminlerinin vücutta kullanılmasına da yardımcı oluyor. Örneğin A,C ve K vitamininden zengin olan ıspanak püresi üzerine eklenen zeytinyağı bebeğin bu vitaminlerden yararlanmasını sağlıyor. Böylece hem antioksidan vitaminler olan A ve C vitaminini alarak bebeğin bağışıklığı kuvvetlenmiş oluyor hem de A vitamini ile göz sağlığı korunuyor. Zeytinyağı ayrıca bebeklerde sıklıkla görülen kabızlık ve gaz problemini  çözmeye de yardımcı olmaktadır.

 


Bir tatlı kaşığı enerji veriyor
Zeytinyağının dumanlanma noktası diğer bazı yağlara göre kısmen düşüktür. Bu da yüksek derecelerde yağın yanacağı anlamına geliyor. Bebek beslenmesinde daha fazla fayda sağlamak için zeytinyağını; yemek piştikten sonra ekleyin. Böylelikle zeytinyağı içindeki minör bileşenlerin faydası doğrudan bebeğinize geçmiş olur. Bebeğiniz için ek gıdaya başladığınızda ve sıra sebzelere geldiğinde vitaminlerin emilimi için mutlaka zeytinyağı kullanın. Sebze yemeklerine veya pürelerine eklenen zeytinyağı, hem bebeğe enerji verir hem de lezzet açısından da tüketimi kolaylaştırıyor. Enerji sağlayarak büyüme ve gelişmesine de destek olacaktır. Sebze yemeklerine, çorbalara 1 tatlı kaşığı kadar eklenebilir.


Isı ve ışıktan koruyun
Bebek beslenmesinde kullanılacak zeytinyağı çeşidi ise asit oranı 0.3-0.5 arasında olan sızma zeytinyağı olmalıdır. Zeytinyağının herhangi bir oksidasyona uğramaması için saklama koşullarına çok dikkat edilmelidir. Işık ve yüksek ısıdan uzak tutulmalıdır. Işık geçiren cam veya plastik şişelerdekiler değil, mutlaka ışık geçirmeyen ambalajda olan zeytinyağını aldığınızdan emin olun. Serin bir yerde, koyu renk camlı bir şişe ya da kavanozda saklamak zeytinyağını en sağlıklı saklama yöntemidir.


Bebeğiniz için sebze çorbası Tarifi

Malzemeler:

2-4 dal ıspanak
1/2havuç
1/2 küçük boy patates
1 tatlı kaşığı pirinç
1 tatlı kaşığı Olivkoy Soğuk Sıkım Sızma Zeytinyağı
 

Tarifi : Ispanaklar güzelce yıkanıp doğrandıktan sonra, su eklenir ve kapağı kapatılarak pişirilir. Ocaktan alındıktan sonra blenderdan geçirilerek çorba haline getirilir. Son savhada 1 tatlı kaşığı Olivkoy erken hasat sızma zeytinyağı eklenerek lezzet ve besleyici değeri artırılır.


YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir