Anasayfa > ZEYTİN YAĞI > Zeytinyağı Fiyatları , Zeytinyağı Fiyat Değişkenliğinin Sebepleri

Zeytinyağı Fiyatları , Zeytinyağı Fiyat Değişkenliğinin Sebepleri

Zeytinyağı Fiyatları , Zeytinyağı Fiyat Değişkenliğinin Sebepleri

Zeytinyağı fiyatları konusunda birçok tüketicide oluşan bir kafa karmaşası var. 2019 Zeytinyağı fiyatları ile önceki yıllara göre daha yüksek olmasının nedeni nedir ? Natürel Sızma zeytinyağı, natürel birinci zeytinyağı,rivieara zeytinyağı,taş baskı zeytinyağı, erken hasat ve olgun hasat gibi segmentlere ayrılan zeytinyağında fiyat değişkenliği olmakta. Zeytinyağı üreticileri tarafından belirlenmemekte. Peki zeytinyağı fiyatlarını belirleyen nedir ?
 
 Zeytinyağı üreticileri tarafından belirlenmeyen fiyatlar, masraf kalemleri tarafından belirlenir. Yani her zeytinyağı segmenti için aynı maliyet vardır diyemeyiz.Örneğin natürel sızma erken hasat zeytinyağı,, olgun hasat zeytinyağına göre daha pahalıdır. Bunun nedeni  7-8 kg zeytinden 1 litre zeytinyağı elde edilmesidir. Olgun hasat sızma zeytinyağının 1 litresi için 3-4 kg zeytin yeterli olabilmektedir. Burada kullanılan zeytin miktarı fazla olduğundan fiyatlara bu durum yansımaktadır.
 
 Zeytinyağı fiyat değişkenliğinin başlıca detayları şunlardır;


 - Zeytin ağacı ve bahçe bakım maliyetleri
 - Zeytin toplama maliyetleri
 - Toplanan zeytinlerin sıkım alanına (fabrikaya) nakli
 - Zeytinin sıkım maliyeti
 - Sıkım sonrası depolama maliyetleri
 - İşletme maliyetleri (vergiler,kira,çalışan maliyetleri)
 - Ambalajlama ve etiketleme maliyetleri
 - Kargolama & nakliye maliyetleri
 - Olası bir doğal afetin ya çevresel dış tehditin yol açtığı zararlar
 - Dijital mecrada oluşan maliyetler (web sitesi kurulum,bakım maliyetleri,reklam giderleri vb)
 - Zeytin hasat zamanından kaynaklı oluşan maliyetler
 - Arz talep yoğunluğuna bağlı yaşanan fiyat değişkenliği 

 "Zeytinyağı pahalı değil değerlidir." sözünün arkasında yatan bazı başlıklar bu şekilde. Bu başlıklara bağlı olarak bir maliyet hesabı ortaya çıkmakta fiyatlar buna göre tayin edilmektedir. Masraf kalemleri çok olduğu için belli bir fiyatın altına zeytinyağı satışı yapılması mümkün değildir. Bu eşik değeri olan minimum satış fiyatı seneden seneye değişmektedir. Çünkü tüm maliyetler seneden seneye değişmektedir.
 
 Peki bu eşik değerinin altında satılan zeytinyağı fiyatları nasıl düşük tutulabiliyor ? Bunun en kısa cevabı; tağşiş ya da eski sezon üretimi olan zeytinyağının satış yapmak olabilir.Peki zeytinyağında tağşiş nedir ? Tağşiş; zeytinyağı ile ilgisi olmayan maddelerin (ayçiçek,palm,kanola,enzim vb) zeytinyağına  karıştırılarak maliyeti düşürme işlemidir. Suç olan bu işlemin yapılması ile zeytinyağı maliyetinin altına satılabilmektedir.

Bir yerde litre fiyatını 15 TL olarak gören tüketici, başka bir yerde 55 TL olarak gördüğünde istemsizce kafa karmaşası olmakta. Acaba gerçek fiyatı 15 TL mi yoksa 55 TL mi sorusu güven sorununu beraberinde oluşturmaktadır. Güven sorunu ile beraber yanlış tercihler  yapılabilmektedir. 

Peki Hangi Zeytinyağını Tercih Etmeliyiz ? Fİyatı Ne Olmalı ?

Bir zeytinyağı satın alırken öncelikle markettteki ortalama satış fiyatlarını incelemekte fayda var. Bu rakamların ortalama fiyatları sizde bir fikir oluşturacaktır.  Bu rakamları gözönünde bulundurarak, butik zeytinyağı üreticilerini ile irtibata geçerek fiyat alabilirsiniz. Eğer Market ortalamasının çok altında bir rakam verilirse, şüpheci olmakta
fayda var. Çünkü küçük üreticinin maliyet kalemi daha yüksek olur. Bunun nedeni iş süreç yönetiminde, büyük markaların maliyet kalemlerini daha düşük tutabilme gücünden kaynaklanır. Mesela bir ürün satın alırken 1 tane aldığınızda ödediğiniz  rakam ile 10000 tane aldığınızda ödediğiniz rakam aynı  olmaz. İskonto vb diğer opsiyonlar size daha hesaplı fiyat sunar. Aynı şekilde burada aynı durum geçerlidir. O yüzden direkt üreticiden almak size daha maliyetli olabilir, bu normaldir.

Tabii ki üst limit de hemen hemen bellidir. Örneğin 1 litre zeytinyağının 1000 (bin tl) TL ye satıldığı siteler de var. Üretim yerleri Türkiye olmakla beraber fiyatları bu şekilde olan sitelerde de şüpheci olmak gerekiyor. Hepimiz farkındayız ki zeytinyağı üretimi ne kadar maliyetli olursa olsun, bunun karşılığı 1000 tl olamaz. Bu tür rakamlar maalesef gerçekçi değildir.

Özetle şunu  referans alabiliriz;

Direkt üreticiden kalitesi korunmuş iyi bir zeytinyağı almak market satış fiyatları ortalamasının bir tık üstünde olacaktır. Bu  rakam ortalama %20-25 bandında seyredecektir.

Direkt Üreticiden Zeytinyağı Alırken Neye Dikkat Etmeliyiz ?

Üretici ile direkt irtibata geçip detaylı bilgi almakta fayda var. Üretim yeri nerede, yağın özellikleri nedir ? Hangi zeytin ağacından sıkım yapılıyor,
deneme imkanı (tester) var mı ? Ürün beğebilmez ise geri iade süreci nasıl işlemekte ? gibi sorular doğru karar almanızı kolaylaştıracaktır.
Ürün tercihinde sadece fiyata bakmak yanıltabilir. Hem ürünü hem de üreticiyi tanımak gerekmekte. Esas olan güvendir,
bu güveni alamadığınız bir yerden ya da kişiden satın almak pişmanlık oluşturabilir.

Son olarak unutulmamalıdır ki ; "Altının değerini sarraf belirlemez"

Sağlıcakla ve afiyetle kalın.

Zeytin Bakkal | Olivkoy Soğuk Sıkım Sızma Zeytinyağı | Zeytinyağı | Küçükkuyu Zeytinyağı | Zeytinyağı Üreticileri | Zeytinyağı Fiyatları 
 


YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir