Anasayfa > SAĞLIKLI BİLGİLER > Taze Salamura Keçi Peynirinin Faydaları Nelerdir ?

Taze Salamura Keçi Peynirinin Faydaları Nelerdir ?

Taze Salamura Keçi Peynirinin Faydaları Nelerdir ?

Bir zamanlar Kazdağı'nın eteklerinde yaşayan Yörükler varmış. Bu Yörükler kış aylarında zeytin hasatı yapar, yılın diğer aylarında da hayvancılık ile geçimini sağlarmış. Koyun, deve, inek yetiştiriciliğinin yanında keçi besleme de oldukça yaygınmış. Keçileri sabah ağıldan çıkartan köylüler, akşama kadar dağdaki binbir çeşit bitki ile beslenen keçileri akşam olunca ağıla geri getirirmiş. Ağıla gelen keçileri sağmak için, tüm horanta ağıla güğümler ile gelir hızlı hızlı keçileri sağmaya başlarmış. Hızlı sağmalarının nedeni keçi sayısının çokluğundanmış. Keçiler sağıldıktan sonra evin hanımı süt güğümlerini alıp, evin yolunu tutarken evin beyi ve oğulları keçilerin bakımı ve ağılın temizliği ile meşgul olurmuş. Keçi besleme ve keçi sütünden peynir üretmesi öylesine zor ve meşakkatli bir işmiş ki, tüm ve bireyleri destek olmasa bu işi sürdürmek çok mümkün olmazmış.

Evet hikaye tadında anlattığımız keçi besleyiciliği hala hayatta var olan oldukça meşakkatli bir iş olarak devam edegelmekte. Kazdağı'nın eteklerinde yerleşen Çetmibaşı, Adatepebaşı, Kızılyer isimli köylerde yaşayan bazı aileler onlarca keçi ve Oğlaktan oluşan sürülere bakıp, keçi peyniri üretimi yapmakta. Her ne kadar zor bir iş olsa da geçimlerini sağlamak için bu işin sürmesi gerekmekte. Peki yapılan bu işin kıymeti harbiyesi nedir? İnsan sağlığına ne gibi katkıları bulunmaktadır?

Keçi Peynirinin Faydaları Nelerdir?

• Keçi sütü bilim dünyasınca yapılan araştırmalarda, anne sütüne en yakın süt olduğu görülmüştür. Sindirimi inek sütüne göre çok daha kolay olması sebebiyle sindirim sorunu yaşayan insanların derdine derman olmuştur.

• Vejetaryen kişiler et ve Balık tüketmediğinden fosfor alma noktasında eksiklik yaşamaktadır. Ancak keçi muhteviyatında bolca  Kalsiyum ve yüksek fosfor bulundurmaktadır. Et veya balık tüketmeyenler kişiler bu eksiği keçi sütünden yapılmış peynir ile kapatabilmekte.


• Gelişme çağındaki çocuklar için keçi peyniri oldukça faydalıdır. Kalsiyum bakımından oldukça zengin olan keçi sütü diş ve kemik gelişimi için çok faydalıdır. Anne sütündeki kasiyum oranı 64 miligram iken keçi sütünde ise bu oran 268 miligramdır. Bu sebepten özellikle çocukların gelişim dönemlerinde keçi peyniri tüketmeleri çok önemlidir. 

Keçi Peyniri Yumuşak mı Olur, Sert mi?

Bir çok insan gerçekten yüzde yüz keçi sütünden yapılmış peynirin şifasını almak istemekte. Bu sebepten aldığı peynirin, saf keçi sütünden mi başka bir sütten mi olduğunu anlamak için çeşitli yollara başvurmakta. O yollardan birisi de keçi peynirinin kıvamı olmakta. Ancak bu yüzde yüz bir gerçek bir sonuç veren yöntem değildir. Bahar ayında sağılan keçilerin sütü daha yağlı olmakta, haliyle bu sütten yapılan peynir daha yağlı olmasının yanında. Yumuşaktır, hatta bıçakla dokunduğunuzda dağıldığını görebilirsiniz. Bu sütün yağ oranı ile ilgili bir durumdur. Lakin sonbahar mevsiminde keçinin sütü azalmaya başlar. Bu süt daha az yağlıdır. Bu süt ile yapılan peynir daha sert kıvamlı olmaktadır. Bu sebepten, peynirin kıvamı farklılık göstermesi oldukça doğaldır. Kesinlikle sert olur ya da yumuşak olur demek mümkün değildir.

Gerçek Keçi Peyniri Nasıl Anlaşılır?

Keçi peynirindeki sütün saf ve katışıksız olduğunu anlamak için uygulanan ve yüzde yüz sonuç veren bir test yoktur. Lakin bazı işaretler bize yol gösterir. Onlardan en önemlisi peynirin kokusu ve tadıdır. Eğer inek sütü ve inek peynirine alışkınsanız, daha önce hiç saf keçi peyniri yemediyseniz, ilk keçi peynirini tattığınızda farkı net hissedersiniz. Çünkü keçi sütü çok başka bir kokuya sahiptir. Bu koku rahatsız edici olmasa da farklı olduğunu hissettirir tadan kişiye. Bunun yanında tat olarak da çok fark vardır. Salamura Keçi Peyiri nispeten tuzludur. Süt mayalanırken kıvamının tutması için belli bir oranda tuz mutlaka olması gerekir. Aksi durumda mayalanma sorunu olabilir.

Keçi Peyniri Nereden Satın Alınır?

Fabrikasyon peyniri sevmeyen biriyseniz, bu peyniri yapan kişiden almanız gerekir. Geleneksel yöntemlerle yapılmış peynir, fabrikasyon peynire göre çok başkadır. O yüzden direkt üreticiden almak evla olandır. Eğer Kazdağı'nın köylerine gidip alma imkanınız yoksa www.zeytinbakkal.com adresinden kolayca sipariş edebilirsiniz. Buradan sipariş ettiğiniz peynirler direkt köylüden size gelmektedir.

Keçi Peyniri Nasıl Yapılır?

Sağılan keçilerin sütü mayalandıktan sonra, kıvamı yoğublaşmaya başlar. Kıvamı yoğunlaşan peynir bez süzme denilen kalıplara alınır ve çengele asılarak suyu süzülür. Sonrasında peynir sertleşmesi, kıvamını alması için bir kaba alınır ve üstüne yayvan bir taş koyulacak sürecini tamamlaması sağlanır. Böylelikle peynirin yapım aşaması tamamlanmış olur.

Zeytin Bakkal Kazdağı Ürünleri çatısı altında sattığımız keçi peynirindeki sütün yağı alınmadığından peynir yağlı olmakta. Ve keçi sütünün tadı belirgin bir şekilde hissedilmekte.

 

Sipariş Vermek İçin buraya tıklayın.


YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir