Anasayfa > ZEYTİN YAĞI > Küçükkuyu Zeytinyağı

Küçükkuyu Zeytinyağı

Küçükkuyu Zeytinyağı

Akdeniz havzasının meyvesidir zeytin. Her iklimde yetişmez. Toprağını ve havasını seçerek boy verir.Zeytin  latince adı Olea europaeadır, zeytingiller (Oleaceae) familyasından meyvesi yenen Akdeniz iklimine özgü bir ağaç türü olmakla beraber, Akdenizin bittiği yerde zeytin ağacını göremezsiniz.

Küçükkuyu, adından da anlaşılacağı gibi küçük bir ege kasabasıdır. Her yıl binlerce turistin gelip güzel anılar biriktirerek geri döndüğü bu küçük kasaba hayvancılık ve zeytincilik üzerine geçimlerini idame eder.Yapılan araştırmalara göre oksijen bakımından dünyanın en bol oksijen bulunan 2. merkezidir Altınoluk-Küçükkuyu bölgesidir. Birçok solunum hastası Küçükkuyu'ya yerleşerek doğal bir tedavi sürecini başlatmış olurlar. Assos ve Altınoluk arasında bulunan Küçükkuyu'da zeytinyağının Türkiye'nin en kaliteli zeytinyağlarından oluşu uzmanlar tarafından yapılan tahlillerle kanıtlanmıştır. Zeytin ağacın beldenin en önemli geçim kaynağı olup, belde birçok zeytinyağı fabrikasına ev sahipliği yapmaktadır. Sadece büyük zeytinyağı markaları değil,küçük zeytinyağı fabrikaları da oldukça yaygın olduğundan butik zeytinyağı üretimi oldukça revaçtadır. Standart üstü, kaliteli ve organik zeytinyağı arayışında olanların ilk aklına Küçükkuyu Zeytinyağı gelir. Burada yaşayan halk oldukça uzun zamandır burada yerleşik düzende hayatına devam eden Oğuz boylarından Olan Türkler, Türkmenler ve Yörükler ile beraber Girit ile Midilli mübadilleri oluşturur.

Küçükkuyu zeytinyağı farkını birçok nedenden alır. Birinci buraya özgü ağaç tipi Edremit yağlık, şakran ya da midilli olarak adlandırılır. En yaygın kullanılan Edremit yağlık ismidir. Bu ağaç türü hafif zeytinyağı elde edilen ve meyvemsi tadın vurgulu hissedildiği bir türdür. Vedat Milör'ün de yazılarında övgü ile bahsettiği Kuzey Ege Zeytinyağı kalitesinin sırrı Edremit yağlık zeytin cinsinden kaynaklanır. Aroması iyi olan zeytinyağı şayet uygun şartlarda üretilmiş ise hem çok lezzetli hem de şifa kaynağı bir ürün elde edilir.

Küçükkuyu zeytinyağı kullanım olarak sadece yemeklerde yer bulmaz. Küçükkuyu bölgesinin bazı köylerinde hala uygulanan bir yöntem vardır. Bebek doğar doğmaz tüm vücudu zeytinyağı ile güzelce ovulur ve bebek kundağa sarılır. Kısa süre sonra bebeğin tüm vücudu zeytinyağını emer. Bu koruyucu bir önlem olarak hala uygulanmaktadır. Zeytinyağının içeriğindeki polifenoller ve vitaminler bağışıklık sistemi henüz zayıf olan bebeğe destek sağlar ve onun bağışıklık sisteminin gelişmesine yardımcı olur. Eskiler bunu tam olarak bilimsel verilere dayanarak açıklayamasa bile,zeytinyağının şifa yönünü iyi tanıdıklarından bu uygulamanın çocuğa fayda sağladığının farkındadırlar.

Küçükkuyu zeytinyağı soğuk tüketime çok uygundur. Bu bölgenin köylerinde insanlar hala atalık tohumlarını saklar, bazı evlerde atalık domates, salatalık,patlıcan, biber gibi bazı meyve ve sebzelerin tohumlarını bulmak mümkündür. Özellikle Küçükkuyu'nun yakınlarında bulunan Tuzla köyü Türkiye'de adı bilinen, Çanakkale domatesi diye ün yapmış atalık tohumların yoğun bulunduğu bir köydür. Buralarda yaşayan insanlar bahçesine ektiği domateslerden salata yaptığında zeytinyağından başka bir şey kullanmaz. Hem alışmışlık vardır hem de şifasından faydalanma isteği yatar bu durumun altında. Organik atalık tohumlardan yapılan salataya mis gibi kokusu ile renk ve tat katan Küçükkuyu zeytinyağıdır.

Küçükkuyu zeytinyağı bulunduğu bölgenin engebe olması özelliğini de yansıtır tadına. Zeytin ağaçları düz bir ovada yerleşmez. Bulunduğu arazi şartları yer yer yamaç ve engebe şeklindedir. Engebe arazi işlenmeye çok müsait olmadığından toprak organiktir. Toprağın organik olması ne demek derseniz, toprağın özünün işlenmemesi değiştirilmemesidir şeklinde düşünebilirsiniz. Toprakta kimyasal ya da ek gübre bulmanız çok mümkün değildir. Toprak özü itibari ile barındırdığı özellikleri korur. Bu yönü ile de zeytin ağaçları organik yapısını korur ve böyle ağaçtan kalitesi korunmuş doğal zeytinyağı elde etmek mümkün olur. Zeytinyağının kalite sırrı ağaçta, ağacın sırrı da toprakta saklıdır. Toprağı sağlam yani bozulmamış olan havzadan elde edilen zeytin taneleri çok daha sağlıklıdır. Bu sebepten Küçükkuyu bölgesinde yetişen zeytin ağaçları daha korunmuş ve organiktir çoğunluk itibari ile. Bu yönü büyük bir artı olarak yazılır Küçükkuyu zeytinyağının hanesine.

Küçükkuyu Zeytinyağı taneleri küçük zeytinlerden elde edilir. Bu zeytin taneleri Gemlik bölgesinin zeytinleri gibi bol etli küçük çekirdekli değildir,tam tersidir hatta. Nispeten daha büyük çekirdekli olan Edremit yağlık zeytin ağaç türlerimiz sanki bu yönü ile zeytinyağı üretimine uygun var edilmiş gibidir.Sofralık zeytin nispeten daha az üretilir bunun yerine enfes aromalı,kalitesini ispat etmiş zeytinyağı üretimi yapılır.

Küçükkuyu Zeytinyağı, zeytin üreticileri açısından zorlu bir bölgenin ürünüdür. Çünkü arazi şartları zorlayıcıdır. Engebe arazi şartları yüzünden maliyeti artan zeytinyağı üreticileri başka bölgelere göre daha fazla efor harcamak durumundadır. Daha fazla emeğin sonunda elde edilen zeytinyağı rüşdünü ispat etmiş olduğundan tüm alınterine değmektedir. Bu yüzden emeğin sonunda iyi zeytinyağı üretmiş olmanın hazzı vardır. Bu haz duygusu üreticiye yansır ve çalışması bereketlenir adeta.

Seçimleriniz sizi inşaa eder. Sağlıklı ve iyi olanı seçmeniz kendinize yaptığınız bir yatırımdır. Çünkü herkesçe kabul göre bir gerçek vardır ki; sağlık dünyadaki en büyük hazinedir. Bu hazinenin kaybı her şeyin kaybı demektir. Sağlıkla içilen bir yudum suyun ne büyük zenginlik olduğunu,hastane köşelerinde şifa bekleyen birisinin gözlerinden okuyabilirsiniz.

Küçükkuyu'da ürettiğimiz sağlık iksiri soğuk sıkım zeytinyağı çeşitlerimizi uygun fiyat ve direkt üreticisinden almanın avantajı için web sitemizi ziyaret edebilr,iletişim bilgilerimizden bizimle kolayca irtibata geçebilirsiniz.

Küçükkuyu'dan sevgiler :)

Zeytin Bakkal | Olivkoy Zeytinyağı | Zeytin | Zeytinyağı | Doğal Ürünler | Küçükkuyu Zeytinyağı


YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir