Anasayfa > ZEYTİN BAKKAL > Kırma Zeytin Nereden Alınır ? Kırma Zeytin Üreticileri Kimlerdir ? Kırma Zeytini Faydaları Nelerdir ?

Kırma Zeytin Nereden Alınır ? Kırma Zeytin Üreticileri Kimlerdir ? Kırma Zeytini Faydaları Nelerdir ?

Kırma Zeytin Nereden Alınır ? Kırma Zeytin Üreticileri Kimlerdir ? Kırma Zeytini Faydaları Nelerdir ?

Hiç bir zeytin ağacı dalındaki zeytinin tadına bakmayı denediniz mi ? Yeşil ya da siyah haldeki zeytinin o tadını aldınız mı ? Acı mı acı bir tadı olan daldaki zeytin ham halde tüketmek imkansızdır. Yüksek derecede polifenol bulunan zeytinin danesi ve yaprağı acı tadıyla ne insanlar ne de hayvanlar tarafından tüketilemez. Yenilebilmesi için fermante edilmelidir. Fermante denince hemen akla kimyasal bir işlem gelmesin. Tamamen doğal yollarla da zeytinin acılığı alınabilir yani fermante edilebilir. Acı olan zeytinin yenilebilir hale getirilmesi işlemine zeytinin fermantasyonu denir.

Kırma zeytin nedir ? Kırma zeytin, zeytinin ilk haline yani dalındaki haline en çok benzeyen yenilebilir formudur. Yani tat itibari ile ne tuzlu ne de ekşidir. Peki bu nasıl oluyor ? Bunun nedenini anlamak için kırma zeytin nasıl üretilir sorusunun cevabını bilmek gerekiyor.

Kırma zeytin nasıl yapılır ? Peki nasıl üretilir bu zeytin ? Ekim ayında zeytin taneleri yeşil iken tek tek elle toplanır. Elle toplanması özellikle önemlidir. Zeytin danelerinin zarar görmemesi gerekir zira. Zarar gören daneler beklediğinde oksidasyon artacaktır ve bu da bozulan meyve demek. Bozulan meyveden yenilebilir zeytin elde etmek mümkün değil. Düzgünce toplanan yeşil zeytin taneleri önce bol suda güzelce yıkanır ve yıkanan zeytinler büyük bir kaba alınır. Sonrasında yayvan geniş bir taş üstünde kırılır. En önemli sahvada budur. Kırılma işlemi. Bazen görürsünüz,zeytin öyle sert kırılmıştır ki, parça parça olduğunu görürsünüz. Bu yanlış ve bilinçsiz işlemin sonucudur. Burada şöyle bir yöntem tavsiye edilir. Bir kavanoz ya da su bardağı ile kırma. Yani çok sert vurulsa zeytine bu sefer cam kap kırılacaktır. O yüzden çok kuvvetli vurmadan daha narin kırılır zeytinler. Bu zeytinin bütünlüğünü koruma adına önemlidir. Kırılan zeytinler büyük bidonlara alınır ve su eklenir. Sadece su başka bir şey eklenmez. Eklenen su her gün değiştirilir. Buradaki maksat, zeytinin yapısında bulunan acımsı tat suya geçer. Su değiştikçe bu acılık atılmış olur. Yaklaşık 15-20 gün sonra artık ilk günkü acılıktan eser kalmaz. Hafif bir acımsılık yine vardır lakin rahatsız edici seviyede olmaz. 15-20 gün sonra zeytinlere az miktar tuz ve zeytinyağı eklenir. Bu kadar. Görüldüğü gibi bu noktaya kadar ne bir kimyasal işlem ne de doğal olmayan herhangi bir yöntem uygulanmamıştır. Tamamen doğal ve organik bir işlem söz konusudur.

Kırma zeytin nereden satın alınır ? En çok merak edilen sorulardan birisi de budur. Zeytin ve zeytinyağı üreticilerinin tümü kırma zeytin üretmez. Çünkü daha fazla mesai isteyen ve zahmetli bir iştir. O yüzden kırma zeytin üreticileri genelde butik çalışan üreticilerdir. Zeytin Bakkal olarak her yıl belli bir oranda kırma zeytin üreterek zeytinin bu orjinal tadını merak eden insanlara destek oluyoruz. Bu keyfe ortak olmalarını sağlıyoruz.

Kırma zeytin fiyatı nedir ? Kırma zeytin ortalama zeytin fiyatları ile heme hemen aynıdır. Her ne kadar yeşil çizik zeytin ve siyah zeytine göre üretimi daha zahmetli ve zaman isteyen bir süreç olsa da fiyatı diğer zeytinlerle aynıdır. Yani kırma zeytin pahalı mıdır ? derseniz, buna hayır diyebiliriz.

Kırma zeytin üretimi hemen hemen her yörede aynı olsa da alacağınız tat aynı olmaz. Bu üretimden değil, zeytinin cinsinden kaynaklanan bir durumdur. Mesela halhalı zeytini ile Kuzey Ege'deki bir zeytin çok başkadır. Halhalı zeytini çok daha küçük ve çelimsiz iken, Kuzey Ege Zeytini daha ele gelir, daha etli ve lezzetlidir. O yüzden tüketim esnasında zeytinin yöresi ve cinsi farklı tat verir.

Kırma zeytin online sipariş edilebilir mi ? İnternetin hayatımızda son zamanlarda oldukça yer tuttuğunu söyleyebiliriz. Bu durumun zararları mutlaka vardır ama büyük kolaylıklar sağladığı da yadsınamaz. Artık küçük üretici binbir emekle ürettiği zeytinlerini internet üzerinden kolaylıkla müşterilerine ulaştırabilmektedir. O yüzden şehirde yaşayan birisi, Kuzey Ege'nin mis kokulu zeytin bahçelerinden hasat edien zeytinlerden, bir tıkla kolayca sipariş verebilmekte ve bu sağlıklı ürünü kolayca elde edebilmektedir.

Kırma zeytinin faydaları nelerdir ? Zeytinin faydaları saymakla bitmez. Doğal olan ve içinde onlarca biofenol ve vitamin barındıran zeytin, yiyene hem lezzet hem de şifa sağlamakta. Kırma zeytinin faydaları diğer zeytin türleri ile hemen hemen aynıdır. Hatta yapısındaki acımsı tadın yani polifenolün daha yoğun olmasından kaynaklı, insan sağlığına daha çok fayda sağladığından söz edebiliriz.

Siz de doğal ve sınırlı miktarda üretilmiş organik kırma zeytinlerimizin keyfini yaşamak isterseniz, web sitemizden bunu kolayca yapabilirsiniz. 


YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir